We're always on the lookout for local news relevant to the communities of Highland Perthshire.
Have you got a news story you think we should know about?

Skelmersdale United face trip to Harrogate in FA Cup first round

Skelmersdale United face trip to Harrogate in FA Cup first round

Skelmersdale United, the lowest-ranked team left in this season’s FA Cup, will travel to Football League new boys Harrogate Town in the first round next month.

The North West Counties League Premier Division side won 4-1 at Stafford Rangers to reach this stage of the competition for the first time since 1971.

Former winners Ipswich and Portsmouth will clash at Portman Road in the highest-profile of the 40 first round ties.

Ipswich won the competition under Bobby Robson in 1978, while Pompey were victorious in 1939 and as recently as 2008.

National League North side Chorley face a journey of just eight miles to take on Lancashire neighbours Wigan, who shocked Manchester City to win the 2013 final.

Two more former winners face long trips to face sides from the National League South.

Blackpool, winners of the famous ‘Matthews Final’ in 1953, travel to Eastbourne Borough, while 1911 winners Bradford go to Tonbridge Angels.

The matches are scheduled to take place from November 7-9, and current coronavirus regulations mean all the games will be played behind closed doors.

Read the full list of fixtures:

1 Leyton Orient v Newport County
2 Havant & Waterlooville v Cray Valley (PM)
3 Sunderland v Mansfield Town
4 Bolton Wanderers v Crewe Alexandra
5 Oxford United v Peterborough United
6 Exeter City v AFC Fylde
7 Tonbridge Angels v Bradford City
8 Walsall v Bristol Rovers
9 Rochdale v Chesterfield
10 Swindon Town v Darlington
11 Barnet v Burton Albion
12 Wigan Athletic v Chorley
13 Tranmere Rovers v Accrington Stanley
14 Oxford City v Northampton Town
15 Maldon & Tiptree v Morecambe
16 Bromley v Yeovil Town
17 Torquay United v Crawley Town
18 Eastbourne Borough v Blackpool
19 Cheltenham Town v South Shields
20 Stevenage v Concord Rangers
21 Harrogate Town v Skelmersdale United
22 Gillingham v Woking
23 Charlton Athletic v Plymouth Argyle
24 Hayes & Yeading United v Carlisle United
25 FC United of Manchester v Doncaster Rovers
26 Salford City v Hartlepool United
27 Scunthorpe United v Solihull Moors
28 Hull City v Fleetwood Town
29 Colchester United v Marine
30 Barrow v AFC Wimbledon
31 Dagenham & Redbridge v Grimsby Town
32 Cambridge United v Shrewsbury Town
33 Brackley Town v Bishop’s Stortford or St Albans City
34 Eastleigh v MK Dons
35 Hampton & Richmond Borough v Oldham Athletic
36 Boreham Wood v Southend United
37 Ipswich Town v Portsmouth
38 Port Vale v King’s Lynn Town
39 Lincoln City v Forest Green Rovers
40 Banbury United v Canvey Island

Content provided by Radio NewsHub. Originally published on 2020-10-26 20:00:00.

Scroll to Top